روش جلوگیری از آفتاب سوختگی کودکان
روش جلوگیری از آفتاب سوختگی کودکان
27 تير 1395 ساعت 4:23 | بازديد : 97 | نويسنده : | ( نظرات )
علائم آفتاب‌سوختگی

 

علائم آفتاب‌سوختگی چند مرحله دارد. اگر پوست بدن بچه‌به صورت یکدست و کامل قرمز شده به این دلیل است که هنوز لایه‌های شاخی پوست‌شان تشکیل نشده و بسیار حساس هستند. قرمزی، داغی و گرم بودن پوست ممکن است باعث شود مادران تصور کنند کودک تب دارد در حالی که نور خورشید باعث گرمای زیاد بدن کودک شده است. در صورتی که قرمزی پوست خیلی زیاد باشد به آن سوختگی درجه یک می‌گویند و در بعضی موارد سوختگی شدید شده و روی پوست بچه تاول ایجاد می‌شود.

 

 

لایه‌های شاخی پوست همان چرک در بدن بزرگسالان است که درواقع سلول‌های مرده پوست هستند. این سلول‌ها مانند محافظی جلوی نفوذ میکروب‌ها به پوست را می‌گیرند.

 

 

 

بنابراین قرمزی پوست، گرمای بدن یا گرمای محیطی و در حالت شدید تاول‌های ریز ایجاد می‌کنند. بهترین چیز این است که این بچه‌ها همیشه پوشش نخی سفید و کلاه داشته باشند. اگر آفتاب‌سوختگی کودک شدید باشد،‌ممکن است عامل میکروبی از طریق زخم وارد بدن کودک شود و عفونت ایجاد کند اما معولا عفونت شایع نیست.

 

 

 

شایع‌ترین علتی که به دلیل آن بچه‌ها را پیش پزشک می‌برند تخلیه نکردن ادرار در 24 ساعت قبل است و یا ادرار خونی دارد و این اتفاقات به دلیل گرمازدگی است و چون آب بدن‌شان به شدت گرفته می‌شود و دمای بدن در اثر تبخیر سطحی بالا می رود و شدیدا دچار کمبود آب بدن می‌شوند.

 

مادران باید قبل از آفتاب سوختگی بچه‌ها اقدامات پیشگیرانه انجام دهند می‌گوید: مادران بدانند که در چه شرایطی باید کودک‌شان را بیرون ببرند که دچار آفتاب‌سوختگی نشود. بهتر است آنها تا جایی که ممکن است نوزادان و فرزندان شیر‌خوار‌شان را در روز‌‌های گرم بیرون نبرند و در صورت اجبار، ساعات صبح قبل از ساعت 9 تا 10 و ساعات بعد از ظهر بعد از ساعت 6 یا 7 این کار را انجام دهند. چون در وسط روز آفتاب عمودی می‌تابد میزا